Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtım malzemeleri tavan, duvar, zemin ve ortamda akustik ses yalıtımı uygulamaları sağlamak, gürültü diye adlandırdığımız yüksek ses desibelinin önüne geçmek için ürettiğimiz malzemelerdir. Komşu duvar ses yalıtım uygulaması, tavandan gelen sesleri önlemek için yapılan uygulamalar, alt kata giden sesleri önlemek için yapılan ses yalıtım uygulamaları ve ortam içerisinde oluşan yankıyı önlemek için bu malzemeleri tercih etmelisiniz.

Duvar ses yalıtımı sağlayan malzemeler; süngerpan, bariyerli akustik sünger, bariyerli yanmaz sünger, bariyerli süngerpan, bariyerli melamin sünger, ağır epdm bariyer, akustik ahşap pan. Her bir malzemenin kendine özgü ses kesim değeri vardır. Bunun için ses frekansının ölçülüp hangi malzeme uygun olur buna karar verilmesi gerekir. Bazen yapılacak uygulamalarda iki malzeme beraber kullanmak gerekebilir. Örneğin süngerpan kullanıp daha sonra hava boşluğu bırakıyoruz. Alçıpanla yüzeyi kapatıp ağır ses bariyeri yapıştırıyoruz. Yapıştırma işlemleri için akustik sünger yapıştırıcısı olan aks rapid sünger yapıştırıcısı tercih ediyoruz.

Tavandan gelen sesleri önlemek için yapılan ses yalıtım uygulamalarında üst katın zemininde uygulama yapmak için kauçuk levha,mantarlı kauçuk levha, mantar şilte, ağır epdm bariyer ve süngerpan kullanabilirsiniz. Levha ve şilte titreşimli sesleri engellerken bondex süngerpan ve ses bariyeri konuşma müzik televizyon sesi gibi seslerin alt kata gitmesini engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir